Kožné výrastky a kožné znamienka

Kožné výrastky a pigmentové znamienka sú rôzne kožné prejavy vo forme škvŕn, hrbolčekov a uzlov rôznej farby a veľkosti. Môžu byť ploché alebo vystupujúce nad okolitú kožu. Určité riziko znamienok spočíva v tom, že môžu byť miestom vzniku zhubného kožného nádoru – melanómu. Rizikové znamienka sa nazývajú dysplastické. Ich znakmi sú veľkosť nad 5 mm, asymetria (nepravidelný tvar), neostré ohraničenie a tmavá alebo rôznofarebná pigmentácia. Dôležité je tiež správanie znamienka. Pozornosť a neodkladné riešenie vyžadujú znamienka, ktoré sú bolestivé, svrbia, zväčšujú sa, krvácajú alebo sa na nich tvorí ranka či chrasta. Podozrivé sú aj znamienka, ktoré vznikajú po 25. roku života. Medzi časté nádory vyrastajúce na koži patrí bazalióm. Bazaliómy sa vyskytujú na tých častiach tela, na ktorých je koža odkrytá a vystavená slnku. Je dôležité vedieť, že tento druh nádoru nevytvára metastázy. Bazalióm sa môže šíriť buď plošne alebo do hĺbky. Tým hrozí zasiahnutie a zničenie ostatných štruktúr ako sú svaly, kosti a ďalšie tkanivá, ktoré mu stoja v ceste. Bazalióm začína rásť ako hrboľatý tvrdý uzlík s rozšírenými cievkami v okolí. Postupne dochádza k prepadnutiu a zvredovateniu jeho stredu, jeho okraje sú potom nerovné a vyvýšené. V týchto prípadoch je nutné vyšetrenie znamienka a podozrivého tumoru kožným lekárom.

V našej ambulancii sa odstránenie kožných výrastkov a znamienok vykonáva v lokálnom znecitlivení podaním injekcie Mesocainu do kože a podkožia v mieste znamienka. Znamienko sa potom vyreže aj s okrajom zdravej kože (bezpečnostný lem) a rana sa následne zašije. V našej ambulancii používame  nadštandardný, tzv. atraumatický šicí materiál. Rana sa následne prekryje. Pri predčasnom odlepení treba ranu dezinfikovať a prekryť rýchloobväzom. Po odstránení kožných výrastkov a znamienka ostáva jazva, ktorú minimalizujeme rezom vedeným v smere kožných rias (ak to je možné), atraumatickým šijacím materiálom a správnym krytím rany. Na rizikových miestach ako koža tváre a krku, dekolt, ramená a chrbát môže napriek tomu dôjsť k roztiahnutiu jazvy alebo ku vzniku hypertrofickej jazvy – hrubšej jazvy vystupujúcej nad okolitú kožu.

Možné komplikácie lokálneho výkonu: v ojedinelých prípadoch môže nastať alergická reakcia na Mesocain spojená s poklesom tlaku, závratmi, búšením srdca a výnimočne aj s rôznym stupňom poruchy vedomia. Medzi lokálne komplikácie patria: infekcia v rane (začervenanie, bolesť alebo výtok z rany), otvorenie rany, krvácanie z rany, tvorba keloidnej jazvy (jazvy, ktorá rastie mimo rozsah rany), bolesť alebo tŕpnutie v rane (môžu vznikať poranením kožného nervu a zvyčajne sú dočasné). Pri objavení sa týchto komplikácií je nutná kontrola u lekára.