Zarastajúce nechty

Zarastanie nechtov je častý problém vo všetkých vekových kategóriách. Najčastejšie sa vyskytuje na palcoch nôh, ale môže postihnúť ktorýkoľvek prst a končatinu. Vzniká, ak sa necht zareže do bočného nechtového valu a naruší kožu. V tomto mieste pôsobí podobne ako cudzie teleso (napr. trieska) a dráždi okolité tkanivo. Prvým príznakom ochorenia je bolestivosť. Neskôr vzniká hnisanie, dlhodobý opuch a zmena tvaru palca v dôsledku zápalu – okraj prestáva byť okrúhlym, je akoby hranatý, palec je zväčšený, červený a typická je pulzujúca bolesť. Pri bočnom vale môže vznikať hypergranulácia („živé mäso“).

Príčinami stavu môžu byť úzke topánky, nesprávne strihanie nechtov, poranenie prsta alebo niektoré lieky. Najčastejšie však ide o geneticky danú nepriaznivú kombináciu tvaru nechta a prsta (nadmerne zahnutý necht, veľké bočné valy na prste). Obzvlášť rizikoví sú pacienti s diabetes mellitus, športovci a pacienti s poruchami imunity. Často je deformácia nechtov spôsobená aj prítomnosťou infekcie – onychomykózy.

 

Liečba zarastajúcich nechtov

Liečbu zarasteného nechtu (bez zápalu aj so zápalom) by mal vždy riešiť chirurg. Správnym načasovaním a spôsobom liečby sa môže predísť zbytočnému chirurgickému zákroku aj zbytočným komplikáciám. Zarastenie nechtu možno liečiť konzervatívne alebo chirurgicky. V prípade, že nie je stav dlhotrvajúci a palec nie je výrazne zapálený, je možné použiť protizápalové masti. Ak je prítomná teplota, je možné užívanie antibiotík. Ak je už tvar palca zmenený alebo je zápal výrazný, je potrebné zarastajúcu časť nechta odstrániť a eventuálne upraviť aj tvar nechtových valov. Pri recidivujúcom zarastaní je potrebné natrvalo upraviť šírku nechta – zúžiť ho. Jednoduché „strhnutie“ nechta je indikované v prípade zápalu, ak je prítomný hnis. Problémom pri tomto ochorení je, že sa často opakuje.

V našej chirurgickej ambulancii realizujeme operáciu zarastajúceho nechta pri lokálnej anestézii (injekčne sa podáva Mesocain) – prst sa znecitlivie a zákrok je bezbolestný. V prípade výrazného zápalu však znecitlivenie nie je úplné. Zákrok na jednom prste trvá približne 10 až 30 minút. Pri operácii používame nadštandardný špeciálny chirurgický materiál. Väčšina pacientov uvádza už v prvý pooperačný deň úľavu od bolestí a môže s istými obmedzeniami pohodlne fungovať. Pacient chodí na pravidelné preväzy, v prípade plastiky nechtového lôžka sa štrnásť dní po operácii extrahujú stehy. Bohužiaľ, recidívy zarastania nechta sú pomerne časté. Niekedy je potrebné spolupracovať s dermatovenerológom.