Lipóm – podkožná tuková hrčka

Lipóm je pomaly rastúca tuková hrčka. Lipómy sa zvyčajne nachádzajú tesne pod kožou. Nedajú sa však „vytlačiť“ ani prepichnúť. Bežne sa vyskytujú na krku, ramenách, chrbte, bruchu, pažiach a stehnách. Sú mäkké na dotyk a zvyčajne sú menšie ako 5 cm v priemere, no môžu ďalej rásť. Bolesti môžu spôsobovať vtedy, ak rastú v blízkosti nervu a tlačia naň. Bolestivé môžu byť aj vtedy, ak obsahujú veľa cievok a sú príliš prekrvené. Lipóm existujúci dlhší čas sa môže zväčšovať a rásť. V takýchto prípadoch je už lipóm viditeľný a často prekáža v bežnom živote. Problém však spôsobuje aj to, že koža sa pre hmotnosť nádoru natiahne a stáva sa tenkou a náchylnejšou na infekcie a rany. V okolí takéhoto „obrieho“ lipómu môžu potom vzniknúť opuch, krvné zrazeniny či dokonca nekróza – patologický proces charakterizovaný smrťou buniek a rozpadom tkanív. Tie sú totiž pre útlak lipómu zle vyživované a keďže lipóm narúša aj cievy vo svojom okolí, bývajú nedokrvené. Ak sa lipóm vyberie, zvyčajne sa už na rovnakom mieste neobjaví. To však neznamená, že nemôže vyrásť hneď vedľa alebo na inom mieste.

 

Liečba lipómu

Lipóm sa nedá odstrániť rôznymi lokálnymi mastičkami, liekmi ani diétami. Lipómy je možné operačne vybrať. Zákrok sa vykonáva v lokálnom umŕtvení. Koža nad lipómom sa nareže, samotný tukový útvar sa vyberie a koža sa opäť zašije.

V našej ambulancii realizujem odstránenie lipómu v lokálnej anestéze Mesocainom. Rozsah rany závisí od veľkosti lipómu. Následne sa rana uzatvára špeciálnym nadštandardným  šicím materiálom tzv. atraumatickým šitím. Stehy sa  vyberajú cca na 10.deň. Na rizikových miestach ako koža tváre a krku, dekolt, ramená a chrbát môže napriek tomu dôjsť k roztiahnutiu jazvy alebo ku vzniku hypertrofickej jazvy – hrubšej jazvy vystupujúcej nad okolitú kožu.

Možné komplikácie lokálneho výkonu: v ojedinelých prípadoch môže nastať alergická reakcia na Mesocain spojená s poklesom tlaku, závratmi, búšením srdca a výnimočne aj s rôznym stupňom poruchy vedomia. Medzi lokálne komplikácie patria: infekcia v rane (začervenanie, bolesť alebo výtok z rany), otvorenie rany, krvácanie z rany, tvorba keloidnej jazvy (jazvy, ktorá rastie mimo rozsah rany), bolesť alebo tŕpnutie v rane (môžu vznikať poranením kožného nervu a zvyčajne sú dočasné). Pri objavení sa týchto komplikácií je nutná kontrola u lekára.